Baterijos, akumuliatoriai, elementai
Patikslinkite paiešką
Baterijos: Mūsų šiuolaikinio pasaulio maitinimas
Baterijos tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Nuo išmaniųjų telefonų iki elektromobilių - baterijos yra visur, jos maitina mūsų šiuolaikinį pasaulį. Tačiau kas tiksliai yra baterijos, kaip jos veikia ir kokios yra skirtingos jų rūšys? Šiame straipsnyje atsakysime į šiuos ir kitus klausimus.
Kas yra baterijos?
Paprastai tariant, baterijos ar akumuliatoriai yra prietaisai, kuriuose kaupiama ir išleidžiama elektros energija. Juos sudaro vienas ar daugiau elektrocheminių elementų, kurie cheminę energiją paverčia elektros energija. Kiekvienas elementas turi du elektrodus: katodą (teigiamą) ir anodą (neigiamą), kuriuos skiria elektrolitas. Prijungus akumuliatorių prie elektros grandinės, vyksta cheminė reakcija, kurios metu iš anodo į katodą plūsta elektronai ir sukuriama elektros srovė.
Kokios yra skirtingos baterijų rūšys?
Yra daug skirtingų baterijų ar akumuliatorių tipų, kurių kiekvienas pasižymi unikaliomis savybėmis ir pritaikymu. Štai keletas labiausiai paplitusių tipų:
- Šarminės baterijos: Tai dažniausiai naudojamos baterijos, kurių galima rasti įvairiuose prietaisuose - nuo televizoriaus nuotolinio valdymo pultelių iki vaikiškų žaislų. Juose naudojamas šarminis elektrolitas, o jų įtampa yra 1,5 V.
- Ličio jonų baterijos ar įkraunamos baterijos: Tai populiariausias įkraunamų akumuliatorių tipas, naudojamas išmaniuosiuose telefonuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose ir elektromobiliuose. Juose naudojamas ličio jonų elektrolitas, o jų įtampa yra 3,6-3,7 V arba 1,5 V.
- Švino rūgštiniai akumuliatoriai: Šie akumuliatoriai dažniausiai naudojami automobiliuose, laivuose ir nepertraukiamo maitinimo šaltiniuose. Juose naudojamas sieros rūgšties elektrolitas, o vieno elemento įtampa - 2 voltai.
- Nikelio-kadmio įkraunamos baterijos: Tai dar vienas įkraunamų akumuliatorių tipas, dažniausiai naudojamas elektriniuose įrankiuose ir medicinos prietaisuose. Juose naudojamas nikelio oksido katodas ir kadmio anodas, o jų įtampa yra 1,2 V.
- Nikelio-metalo hidrido įkraunamos baterijos: Tai taip pat įkraunami akumuliatoriai, dažniausiai naudojami hibridiniuose automobiliuose ir belaidžiuose telefonuose. Juose naudojamas nikelio oksido katodas ir vandenilį sugeriančio lydinio anodas, jų įtampa - 1,2 V.
- Cinko-anglies baterijos: Tai pigiausio tipo baterijos, dažniausiai naudojamos mažo išderinimo prietaisuose, pavyzdžiui, laikrodžiuose ir žibintuvėliuose. Juose naudojamas cinko anodas ir anglies katodas, o įtampa - 1,5 V.
Išvada
Nuo 1800 m., kai buvo išrastos baterijos, nueitas ilgas kelias. Šiandien jos maitina mūsų šiuolaikinį pasaulį ir leidžia mums bendrauti, keliauti ir dirbti taip, kaip kadaise buvo neįsivaizduojama. Suprasdami skirtingus galimus baterijų ir akumuliatorių tipus, galėsite pasirinkti tinkamą akumuliatorių savo įrenginiui, kad užtikrintumėte geriausią veikimą ir kuo ilgesnį tarnavimo laiką.